Paleo ishrana se bazira na principima koje su naši pretci primjenjivali. Ova ishrana također se naziva i "Hunter Gatherer" (Lovci Sakupljači) ili primal. Paleo ishrana sadrži vrlo malo ugljikohidrata a više zdravih masnoća i pri prelasku na ovu ishranu tijelo prolazi fazu odvikavanja od jednostavnih ugljikohidrata i navikavanje na sagorijevanje kompleksnih ugljikohidrata i zdravih masnoća za energiju. U biti ovo je ishrana koja se bazira na cijelim proizvodima koji nisu procesirani i to: zdravim masnoćama, mnogo povrća, bobičasto voće, iznutrice, meso, riba, a u nekim varijacijama i mliječni proizvodi. Gluten je duga priča i vjerojatno će biti zaseban post koji to objašnjava ali zaključak današnjih istraživanja je da gluten pravi mnogo problema u organizmu a odnedavno je poznato da dijareja nije jedini simptom te da mnogi imaju široki spektar simptoma kao što su glavobolje, probleme sa želudcem, kiselinom, i drugi. Sve žitarice su zabranjene ukoliko pratite ovaj način ishrane. Takozvane alternativne žitarice, odnosno zamjena za žitarice, u većini slučajeva nisu žitarice već sjeme ali iako ne sadrže gluten i dalje velikim procentom sadrže škrob a škrob=glukoza=šećer.
Dr. Wahls dijeta koju ja pratim nadograđuje osnovne principe paleo ishrane sa dodatkom količine određenih namirnica koje bi svaki dan trebali unijeti u organizam i šta sve trebamo jesti da bi se organizam samo-oporavio i ostao u stanju zdravlja. U kratkim crtama to je: plitki tanjur tamnog zelenog povrća (špinat, blitva, lisnati kelj - kale, raštika i slično, količine se mjere u svježem stanju dakle prije kuhanja), plitki tanjur namirnica koje sadrže sulfur (kupusarke, sve vrste luka, gljive), plitki tanjur namirnica koje su sasvim obojene (bobičasto voće, cvekla, mrkva, tikva i slično, što su jače i dublje boje to više antioksidanta namirnica sadrži), životinjske proteine (meso ili riba), iznutrice 1-3 puta sedmično, umjereno orašaste plodove i namirnice koje sadrže probiotike (fermentirano povrće, kefir, kambucha, kimchi). Također se preporučuje česta konzumacija namirnica koje sadrže jod jer je jod veoma bitan za pravilnu funkciju našeg tijela, a to je najlakše dobiti iz algi.
Često me pitaju šta su to zdrave masnoće? Zdrave masnoće su one koje nisu rafinirane, dakle hladno cijeđena ulja, kao i one koje ne mijenjaju svoja svojstva prilikom pečenja kao što su ghee (maslo), kokosovo ulje, mast ili loj. Djevičansko maslinovo ulje se ne bi trebalo zagrijavati jer mijenja svoja svojstva zagrijavanjem. Također zdrave masnoće su sve koje dobijamo iz mesa i ribe dok ih konzumiramo. Orašasti plodovi se također ubrajaju u zdrave masnoće, a sadrže i mnoge ostale zdrave supstance, ali također sadrže omega6 masne kiseline koje djeluju upalno na organizam a svrha ovakve dijete je da se ugasi upala tako da se akcenat stavlja na konzumiranje više omega 3 masnih kiselina.
Ovo je ukratko o ishrani koja je postala moj način života ali koja mi je i vratila život kao i veoma aktivnu majku mojim djevojčicama.
Više možete pročitati na sljedećim linkovima (većina mog znanja dolazi upravo sa tih lokacija):
1. Dr. Wahls:
- Dr. Wahls web site:
- Video zapisi: https://www.youtube.com/watch?v=sm0U9jky9X4
Serija video zapisa, predavanje, sadrži informacije o važnim nutrijentima koji su nam neophodni:
Serija kratkih videa:
Šta jesti za doručak:
Zašto ne jesti mliječne proizvode:
Kako uvesti djecu da jedu ovu ishranu:
Da li je kafa OK:
O masnoći:
Oko 29:00 šta jesti:
Još jedan duži video, malo više detalja:
Dugačka prezentacija sa objašnjenjem zašto današnje zdrave dijete nisu dovoljne:
http://istineilaziohrani.blogspot.com/
3. Dr. Mercola, generalne informacija o današnjici i zdravlju:
http://www.mercola.com/
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.