Zašto ovaj post?
Ukoliko imate želju da pokušate ovu ishranu, no niste sigurni kako započeti, ovim postom želim na Vas prenijeti neka svoja iskustva i ponuditi savjet, kao i objasniti pozadinu iza nekih pravila ove ishrane jer ako budete bolje razumjeli, lakše ćete to sve i primjeniti.
Budite strpljivi
Za početak, naoštrite se strpljenjem. Vjerojatno neće biti lako u početku. Cijeli naš život naša ishrana se bazira na škrobnim namirnicama: žitarice, krompir i slično. Ova ishrana oduzma upravo te namirnice i vrlo lako se pogubiti u početku. Moja sreća je da sam imala veliku motivaciju: u roku od sedmicu dana bilo mi je mnogo bolje, a drugu sedmicu sam se čak nasmijala što mi se nije dogodilo skoro godinu dana prije toga. S obzirom da sam prije ove ishrane udarila dno, povratka nije bilo.
Drugi problem kod početka ove ishrane je da danas vodimo veoma brz život i jedini način da preživimo je da tražimo kratice. Mnogo porodica napušta pripremanje sopstvene hrane jer ne uspjevaju naći vremena za to. Radni dan je sve duži, dječje zadaće sve zahtjevnije, a kuća mora biti uredna. No kad budete o svemu ovome razmišljali, zamislite samohranu majku sa dvije djevojčice od 2 godine koja se ne osjeća nikako dobro ali i dalje radi puno radno vrijeme i uvijek je na stolu kuhano ili neko drugo domaće jelo. Ako sam ja mogla, vjerujte mi možete i Vi, samo treba istrajati.
U ovom postu ću pokušati prenijeti svoja iskustva i načine na koje se snalazim da i u ekstremnim situacijama ne moramo odstupati od naše ishrane.
Priprema
Va ne bi došli u iskušenje da mnogo odstupate od ove ishrane, prije nego počnete očistite Vašu kuhinju i cijeli dom od:
- Procesirane hrane
- Škrobne hrane
- Nezdravih masnoća (rafinirana ulja)
- Šećera (bijeli, smeđi, svi su jednako štetni, sva umjetna sladila još štetnija, i sva ostala sladila i slatkiši - čak i med jer iako ljekovit podiže nivo šećera u krvi pa nije poželjan u prvoj fazi navikavanja).
Ukoliko niste u mogućnosti odreći se žitarica tako naglo, iskreno nisam ni ja, izvršite nabavku alternativnih žitarica:
- Proso (prosa trenutno ima skoro u svim većim samoposlugama, no ja preferiram eko u DM-u)
- Ammaranth (DM ili prodavnice zdrave hrane)
- Quinoa (DM ili prodavnice zdrave hrane, igrajte se i sa bojama: crvena, crna, bijela)
- Heljda (brašno je dostupno u skoro svim većim samoposlugama tipa Bingo, Konzum itd, ostale proizvode od heljde imate u DM-u i prodavnicama zdrave hrane)
- Bezglutenske zobene klice (DM)
Kupovinu brašna od riže i kojekakvih bezglutenskih mješavina ne preporučujem iz prostog razloga što se ova ishrana bazira na unosu namirnica koji čine nešto dobro za organizam. Sve što jedete mora imati neku korist za Vaš organizam. Današnje namirnice su u posljednjih 40 godina osiromašile sa neophodnim nutrijentima stoga smo prisiljeni da unesemo više tih namirnica da bi naša biologija života mogla ispravno funkcionisati (više o ovome imate u prezentaciji Dr. Wahls u prethodnom postu). Unijeti tražene količine svih preporučenih namirnica nije tako lako ako dio toga zamijenite takozvanim praznim kalorijama. Navedena brašna Vam daju samo škrob i ništa drugo što je korisno za organizam. Takozvane alternativne žitarice koje sam navela iznad u stvari nisu žitarice već sjeme i skoro sva, između ostalog, sadrže dobru količinu proteina, željeza, B vitamina, minerala, vlakana koji hrane dobre bakterije i kompleksnih ugljikohidrata.
Sljedeće, napunite pola zamrzivača povrćem. Ovo je osobito korisno u zimskim mjesecima jer je pijaca oskudna a mnogo će Vam biti od pomoći u onim ludim danima kada ne stižete mnogo da se bavite kuhinjom, no i dalje ćete neku kombinaciju proteina i povrća moći napraviti. Predlažem sljedeće:
- Brokula
- Karfiol
- Mješavina za juhu
- Ledo Mediteranska mješavina (veoma korisna kada ste u škripcu sa vremenom)
- Ledo Gril povrće (veoma korisna kada ste u škripcu sa vremenom)
- Smrznuti špinat u listu (Bonduelle na primjer)
- Smrznuta blitva
- Prokulice
- Mješavina za džuveć
- Zelene mahune (predlažem one dugačke tanke, odlične su)
Četvrtinu zamrzivača napunite mesom koje se brzo sprema i u porcijama (mljeveno, piletina, pureći odresci). Ja recimo zamrzavam svaki pileći batak zasebno, kao i šnicle, mljeveno po 300g koliko mi je potrebno za većinu recepata tako da izvučem iz zamrzivača tačno onoliko koliko mi treba.
Razmislite o tom gdje možete izvršiti nabavku namirnica iz organskog uzgoja. Sa odlaskom Merkatora ovo postaje veći problem. Moj tata često uspije na pijaci na Otoci pronaći namirnice koje bar po kojem crviću ili pužiću čini se da je prirodno, no sad zimi izbor je sve slabiji. U zadnje vrijeme ja većinu povrća, voća i mesa nabavljam preko
http://www.krompir.ba/ (imaju i facebook profil:
https://www.facebook.com/krompir.ba) i s obzirom da imam reakcije na piletinu iz trgovine prebacila sam se kod njih i iskreno do sad nisam imala reakciju na bilo šta što sam od njih uzela a proizvodi im doista i djeluju prirodni. S obzirom da mi zelenara u krompir.ba ne odgovara (pretežno su škrobne
namirnice), napravila sam dogovor sa njima i naručujem pojedine artikle
iz zelenare i meso. Dostava je besplatna na Vaša vrata. Vrlo su uslužni i
fleksibilni. Od nedavno sam dogovorila i da otkupim od njihovih mesara
kosti za supu. Ta supa je posebne priča i o tom ćemo kasnije. Da li doista jeste sve kod njih prirodno ili ne? Ne znam, no odlučila sam da probam i do sada sve ide kako treba. Ispitivala sam ih oko uzgoja i ishrane njihovih životinja i imali su prave odgovore.
Mala napomena za one koji nisu imali svoj vrt: ako kupujete prirodno zaboravite na savršen izgled produkta! Lako se može desiti da će lijepo i izgledati, no moguće i da neće. Ali ukus hrane koja je prije sat-dva ubrana se porediti ne može sa hemijski proizvedenom hranom koja stoji negdje uskladištena i ubrana polu-zelena. Ko nije probao paradajz tek ubran sa grane, ne zna kakav je pravi ukus paradajza, a recimo u hemijski proizvedenoj jabuci ne samo da dobijate toksine, već u njoj nema ništa od očekivanih vitamina i minerala, pogotovu ako koru morate odstraniti u kojoj većina tih vitamina i minerala se nalaze.
Kupovati namirnice iz ogranskog uzgoja jeste jako skupo, ali s obzirom na to da nećete kupovati procesiranu hranu, slatkiše i drugo, vjerojatno ćete tu nešto uštediti. Druga opcija bi bila ako poznate nekoga ko uzgaja sam i sigurni ste da ne šprica hranu i ne koristi GMO sjeme. Ili, da sami uzgojite svoju hranu. Ja sam 2014. uspjela da se dočepam komadića zemlje kod prijatelja i imala sam svoju baštu. Ovo je neprocjenjivo! Pogotovu što ova ishrana zahtjeva mnogo zelenog lisnatog povrća i iskreno smjenjivanje blitve, špinata i raštike nakon 2 godine malo dojadi. U svojoj bašti sam imala cveklu i jeli smo njeno lišće, kao i lišće repice, lisnati kelj, lišće brokule, lišće prokulice, lišće rotkvice, a brali smo i radić, koprivu, zekinu travu, divlje jagode i slično. Ukoliko se bojite da bašta oduzima mnogo vremena, to ovisi o tom kako je uspostavite. Ako uspostavite visoke lijehe u koje stavite granje, travu, lišće, otpatke, pa onda zemlju i fini humus na vrh, vjerojatno ste mirni dvije godine. Ja sam takvu lijehu napravila u jesen 2013. te u proljeće 2014. malo razbila površinu i posijala što sam mislila (čak usljed nekih problema nisam uspjela pošteno ni da isplaniram taj vrt) te čekala da nikne. Iskreno, nisam od juna do augusta dohvatila baštu, eventualno sam iščupala neki korov koji mi je baš upadao previše u oči, i samo sam vikendom išla da poberem šta ima. U ta dva mjeseca sam ubrala preko 30kg povrća! Da, sve sam vagala iz inata jer su mi svi govorili kako nisam normalna i kako ja za to nemam vremena i kako to nikada neće uspjeti a moju lijehu su nazivali masovnom grobnicom (kopa se 1,5 metar u dubinu pa se onda napravi humka koja je 1,5 metar iznad zemlje).
Ukoliko imate mogućnost i malo dobre volje, toplo preporučujem da pokušate što više uzgojiti sami jer jedino tako znate šta jedete. Budući da sam ove godine izgubila pristup toj bašti, odlučila sam da na 50 kvadrata baštici koju imam u sklopu svog stana napravim mali vrt. Možete uzgojiti nešto i na balkonima ili terasama, to je sad in kao i jestivi vrtovi i mnogo je informacija na internetu u vezi toga. Možete početi od sljedeća dva web sajta:
https://containergardening.wordpress.com/ i
https://www.facebook.com/willemvancotthem. Moja prijateljica je prošle godine na malom balkonu uzgojila tri velike biljke paradajza i ubrala je dosta ploda, za razliku od mene koja u bašti nisam niti jedan uspjela ubrati s obzirom na previše vlage. Ja planiram pokušati uzgoj u tornju (vertikalne cijevi) i vertikalni vrt, kao i visoke lijehe da spriječim cuke i mace da mi hodaju po povrću, a i održavanje je mnogo lakše (
http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/high-and-mighty-raised-beds#.VK1LWKTBBgM.twitter).
Trebate se potruditi da što više jedete namirnica iz organskog uzgoja, no ne treba dobiti slom živaca zbog toga jer kod nas je to vrlo teško postići, svjest u vezi organskog uzgoja tek je počela da se razvija. Kao što možete vidjeti iznad, ja kupujem i smrznuto povrće za koje ne znam je li špricano ili ne, no trudim se da jedem što više svježih namirnica za koje vjerujem da nisu toksične, ali to ne znači da ponekad neću kupiti i nešto u nekoj trgovini. Ako se opteretite sa tim, ova ishrana će Vam biti teret i nećete dugo izdržati. Ja sam se vremenom prebacivala na što veći procenat namirnica iz eko uzgoja i iskreno na taj način nisam osjetila previše na svom kućnom budžetu. Ja sam na jednoj plati, koja nije minimalna ali nije ni visoka, no uspjevam "sastaviti" od prvog do prvog i sebe i curice zdravo hraniti, a povremeno si priuštimo neki užitak koji košta, no toliko toga se može raditi i uživati u životu sa vrlo malo novca, no to je opet tema za drugi post...
Detox
Osim opremanja organizma sa neophodnim mineralima i vitaminima, svrha ove ishrane je da izbaci toksine iz istog. Ukoliko ne minimizirate izlaganje toksinima, u biti niste mnogo učinili jer ste u začaranom krugu: unosite toksine i izbacujete toksine a toksini koji su se već nataložili u Vašem organizmu i dalje su tu i prave probleme. Dakle ako ovo prihvatite kao dijetu, nećete daleko sa tim doći. No ako prihvatite to kao stil života, tu već možete očekivati neke rezultate.
Na žalost, na toksine koji su u zraku, pogotovu u ovom periodu, ne možemo mnogo uticati, odnosno bar ne tako brzo. Sarajevske magle i smog su postale poznate u svijetu. Iskreno u ovom periodu uvijek osjećam razliku u tom kako se osjećam iako živim ovakav stil života. Jedino što možemo uraditi je da svakom prilikom odemo na planinu i čisti zrak. I ne dajte se prevariti u onim kratkim periodima kada nam se čini da prodišemo u Sarajevu. Popnite se na Trebević i vidjet ćete da i dalje ne možete vidjeti grad od smoga.
Dio detox-a je i korištenje što čišćih namirnica, odnosno eko proizvoda ili namirnice iz organskog uzgoja. Ovo može biti problematično na našim prostorima no ja idem logikom da potražim da li je proizvod koji želim kupiti dostupan u eko ili organskom obliku ili sam prisiljena kupiti isti bez da znam je li zatrovan. Ukoliko nije dostupan u čistom izdanju, onda razmislim koliko mi je neophodan i koliko doista želim taj proizvod i da li postoji neka zamjena.
Sljedeće na šta bih obratila pažnju je voda. Mi smo jedna od rijetkih zemalja koja ima sigurnu i pitku vodu iz česme, no ta pitka voda dolazi sa cijenom: puna je hlora, teških metala i drugi štetnih sastojaka. Moj savjet je da uložite malo novca u neki od dostupnih filtering sistema, a to može biti i obični Britta bokal, a ako ste u mogućnosti da uložite u filtering sistem koji se ugrađuje u dovode utoliko bolje. Ja lično koristim Britta bokal i tu vodu koristim i za kuhanje i za piće. Napomena: Britta filter se ne mora mijenjati svakih 4 nedjelje kako proizvođač nalaže. Možete slobodno taj period produžiti na 6-8 nedjelja, a osjetit ćete po ukusu vode kada isti postane neučinkovit.
Kozmetika je još jedan od načina na koji toksini i štetne supstance ulaze u naš organizam. Koža je najveći ljudski organ i najviše je izložena vanjskim uticajima i otrovima. Raspitajte se i potražite neke prirodnije varijante za njegu Vaše kože kako na licu tako i na tijelu. Radije koristite Vašu kožu za detox nego da je to izvor izlaganja toksinima.
Također ako ste u nabavci madraca, prekrivača, jastuka, naravno tu predlažem prirodne materijale: perje, pamuk, vuna i slično. Ukoliko trenutno imate madrac koji je napravljen od nekih od toksičnih materijala kao što su spužva ili najnoviji hit (i najnovije zlo) memory foam, kupovinom vunenog nadmadraca (zaštićenog isključivo lavandom!) bi moglo da Vas odvoji od toga i i dalje možete uživati u svom madracu. Nadmadraci od vune nisu mnogo skupi i ima dosta oglasa na PIK-u, ja sam tako pronašla fine ljude koji su mi napravili nadmadrace za djevojčice kad su dobile svoj veliki krevet. Inače preferiramo perjane jorgane i jastuke, vunene deke. Naravno sa perjem može biti u pitanju alergija, ukoliko ista postoji nedavno su se pojavile i varijante od bambusa, pamuka i slično.
Početak
Možete birati da polako uđete u ovaj svijet ovakvog stila života i ishrane, ne krivim Vas jer u početku to je sve zbunjujuće. Ja sam sate i sate provodila ispred računara i čitala o svemu ovome, raspitivala se po forumima, istraživala i nekad me je hvatao očaj jer je sve bilo sasvim suprotno od svega što sam znala i navikla. Ali ja sam imala veliki problem i inače sam taj tip i samo sam napravila presjek i okrenula ishranu za 180 stepeni. Ukoliko niste teško bolesni i nemate nekih težih zdravstvenih problema, ne vidim razlog zašto ne biste to učinili postepeno.
Tu izbor ipak ostavljam Vama. Pokušat ću ovdje napraviti neke faze po kojima biste mogli postepeno preći na ovaj način života, kako se naviknete na jednu fazu (sedmicu do dvije) tako pređete na drugu fazu. Ako imate jaku volju i želju primjenite sve faze odjednom. Ja sam to učinila jer nisam mogla biti gore nego što sam bila... i preživjela... čak šta više danas sam super!
Faza 1 - Izbacite sve procesirane namirnice iz Vaše ishrane!
Vrijeme je da zaposlite Vašu kuhinju. Bez malo truda nema zdrave ishrane. Mnogo proizvoda se danas nudi kao zdravi no većina ih je procesirano a riječ "Prirodno" zloupotrebljeno. Znam da je mnogo lakše pojesti nešto iz kesice, no to Vam neće donijeti zdravlje. Neki proizvodi su manje štetni, možda su čak i bio proizvodi, no mnogi nisu ni blizu onoga što njihovi sastojci jesu u prirodi.
Ja sam u početku mnogo vremena provodila istražujući recepte i tražeći ideje za neki jelovnik. Ja ću pokušati u nekom postu objediniti neke recepte koji su u našoj kući favoriti i brzi, ali pitanje je da li je to nešto što će se Vama dopasti. Ako da, super, neko je već sve istražio za Vas, i drago mi je zbog toga, ali ako ne morat ćete sami pronaći svoj jelovnik.
Faza 2 - Izbacite gluten i mliječne proizvode iz Vaše ishrane!
Ja lično vjerujem da je gluten zlo, a i bolujem od celijakije tako da sam na svojoj koži osjetila to zlo, no činjenica je da ga mnogi konzumiraju bez da primjećuju probleme. Ali imajte na umu da sada postoje dokazi da nije obavezan simptom netolerancije glutena samo problemi sa probavom, tu su i glavobolje, psihološki problemi, i još mnogi drugi. Postoji izvrstan članak o glutenu koji onako u kratkim crtama i na jednostavan način objašnjava tu cijelu priču:
http://istineilaziohrani.blogspot.com/2011/04/nepodnosljivost-glutena-uzrok-mnogih.html. U redu, možda niste ubjeđeni da Vam gluten šteti ali po meni ne košta Vas ništa da pokušate i vidite hoćete li se osjećati bolje. Želim i napomenuti da obratite pažnju na to da ne pojedete sakriveni gluten u nečemu i da ne varate nikako jer jednim varanjem ste uništili sav težak posao jer tek za mjesec dana kako ne koristite gluten bi trebali osjetiti razliku a pisustvo glutena može ostati u organizmu i do 6 mjeseci. Dakle ako ćete ući u ovo sve, pripremite se da budete dosljedni i oprezni.
Zašto mliječne proizvode? Pored činjenice da mnogi koji imaju osjetljivost na gluten, također pate od netolerancije laktoze a kod nas je ovo sve češća pojava jer se naša ishrana bazira na pšenici i mliječnim proizvodima a ono što najčešće jedete predstavlja najveći rizik za alergijske reakcije. Drugi razlog je casein, protein koji se nalazi u kravljem mlijeku a koji je vrlo sličan glutenu tako da organizam može imati istu reakciju na casein misleći da je gluten.
Ako Vaš eksperiment uspije i budete jedno vrijeme na ovoj ishrani te se osjećate dobro, možete pokušati uključiti mliječne proizvod jedan obrok i čekati 4 dana bilo kakve simptome. Ja trenutno povremeno pojedem malo žutog sira (Burlander sam pronašla da je prirodno fermentiran i ne sadrži laktozu pa meni lično odgovara), malo čvrstog jogurta, a domaći kefir od mlijeka fermentiran 48 sati odlično podnosim.
Faza 3 - Izbacite svaki oblik šećera iz Vaše ishrane!
Dakle da biste uspjeli u ovakvom načinu ishrane, Vaš organizam mora prestati da sagorijeva jednostavne ugljikohidrate i početi da koristi masnoću kao izvor energije, takozvana ketoza. Više o tome možete pročitati u sljedećem tekstu:
http://istineilaziohrani.blogspot.com/2014/04/ketogena-dijeta-kompletan-pregled.html.
Pazite na skrivene šećere ukoliko odlučite da kupite neki gotovi proizvod. Također imajte u vidu da se škrob pretvara u glukozu prilikom varenja tako da trebate paziti i da ne pretjerujete sa namirnicama koje sadrže dosta škroba kao na primjer alternativne žitarice.
Vaš pokušaj da se prebacite na ovaj način života neće uspjeti ako ne budete pazili oko unošenja šećera i škroba u organizam. S obzirom da već godinama praktikujem paleo ishranu, primjetila sam da sam ukoliko pretjeram sa nekom od alternativnih žitarica ili voća obično gladna. Iz toga izvodim zaključak da mi je ta namirnica podigla nivo šećera u krvi a nakon toga šećer pada i to je signal tijelu da mu treba energija. Paleo ishrana održava nivo šećera u krvi prilično jednakim i sa minimalnim oscilacijama tako da ako se doista pridržavate pravila nećete biti gladni.
Ova faza ne bi trebala biti veliki problem jer ste tu čokoladu (budući da je procesirana hrana) već ostavili u prvoj fazi...
Faza 4 - Izbacite nepoželjno povrće, alternativne žitarice i voće sa mnogo šećera!
Do sad ste se već navikli na taj osjećaj odricanja. Ne brinite, on će nestati ako istrajete. Nakon nekoliko godina moje želje su samo da uspijem jesti paleo plus (paleo sa dodatkom mliječnih proizvoda), no s obzirom da patim od sistemske kandide to je vrlo upitno. Prošlo je 3 godine i trenutno testiram neke namirnice koje nisam smjela jesti: tikva, slatki krompir, sir bez laktoze, cveklu, mrkvu i slično. Nakon dvije sedmice još uvijek ide, mada ima nekih sitnih nagovještaja da možda nisam još spremna (na primjer osjećaj začepljenosti sinusa).
U ovoj fazi ograničite svoju ishranu na zeleno lisnato povrće, kupusarke, gljive, meso, ribu, alge, korjenasto povrće (osim bijelog krompira), bobičasto voće, limun, nerafinirana ulja, paprike, paradajz i patlidžan (ukoliko ne sumnjate da vam povrće iz porodice "night shade" smeta). Zelene mahune nisu preporučene, no iskreno ja ih povremeno jedem cijelo vrijeme i nisu mi smetale. Ostale legume izbacite.
Faza 5 - Izbacite jaja iz ishrane!
Ne brinite, ovo je samo privremeno. Jaja su veliki alergen i stoga se izbacuju u početku. Nako što ste duže vrijeme na ovoj ishrani i nemate simptome, možete pokušati jesti jaja i sačekati 4 dana te osluškivati promjene.