31. 01. 2015.

Šta jesti?

Predlog ishrane

Ovdje predlažem šta jesti (ili ne jesti) u svakom obroku i po fazama koje smo utvrdili u postu Kako početi?. Na kraju teksta slijede i ideje i predlozi za obroke no budite kreativni i smislite svoje načine tako da ćete sve to prilagoditi svom ukusu i uživati u tim jelima. Uživanje u jelima omogućava da ovo prihvatite kao način života.

No prije nego počnete primjenjivati ovakav stil života, morat ćete izbaciti predrasude o doručku, ono što smo generacijama naučeni da to trebaju biti žitarice, nešto lagano, ili pak nešto teško kao jaja. A i večera nije više nije nešto namazano na kruh već kuhani obrok ili sačinjen od svježeg voća i povrća i mesnih proteina.

Krajnji cilj kad uspijete sve faze proći je da u svakom obroku imate neki protein, povrće iz porodice krstašica, boje i sulfur. Ja pokušavam biti što bliže Dr. Wahls ishrani koja se sastoji iz sljedećeg na dnevnoj osnovi:
   - 3 US cup * povrća iz porodice krstašica** i tamno zelenog lisnatog povrća
   - 3 US cup intenzivnih boja***: 1 cup crvenog povrća/voća, 1 cup plavog/crnog povrća/voća, 1 cup žutog/narančastog povrća/voća
   - 1 US cup sulfur namirnica: gljive i povrće iz porodice luka
   - 2 US cup ostalog: ostalo povrće uključujući morske trave ili druge izvore joda i minerala
   - Začini
   - Hrana bogata omega 3: zeleno lišće, meso od životinja koje jedu zeleno lišće, divlja riba i plodovi mora, riblje ulje (suplement)
   - Iznutrice najmanje jednom sedmično
   - Redovno konzumiranje supe od kosti (bone broth, recept: http://www.wonderfulingredients.com/soups-on-sunday)
   - Fermentirane namirnice ili probiotik (mislim da smo mi osuđeni na fermentirane namirnice, ja nisam ovdje našla dobar probiotik za kupiti, no može domaće ukišeljeno povrće jako lako za napraviti, domaći kefir, kambucha, kimchi itd.)

*1 cup = cca 240ml. 1 cup = svježe isjeckano povrće = 1/2 cup kuhano, voće/povrće veličine jabuke, ili 2 cup zelenog lisnatog povrća.
**krstašice: prokulice, karfiol, brokula, raštika, lisnati kelj, crveni i zeleni kupus, blitva, lišće repe, rikula, kelj, kineski kupus, rotkvice, senf, i rotkva.
***boje moraju biti pune, dakle jabuka se ne računa jer je iznutra bijela, ali mrkva, cvekla, bobičasto voće, kajsija, tikva, slatki krompir i slično sadrže dovoljno anti-oksidativnih svojstava.

Cilj ovavke ishrane je unos dovoljne količine nutrijenta koji su esencijalni za normalnu funkciju svih organa i stvaranje takozvane "biologije života" uz čiju pomoć naš organizam funkcioniše kako treba. Također ova ishrana unosi i dovoljno namirnica koje pomažu u detoksifikaciji toksina koji su se nagomilali u našim organizmima tokom mnogih godina, a nakon što se ti toksini izbace i počnemo se dobro osjećati, kasnije održavamo organizam zdravim time što ne dozvoljavamo da se toksini na koje ne možemo uticati zadržavaju u našem organizmu.

U daljem tekstu ću pokušati razraditi neke predloge po fazama.

Napomena: Ako ćete se prihvatiti ove izmjene u Vašem životu, nemojte sebi dozvoliti da varate. Time varate sebe i svoj organizam i uništavate trud koji ste do te tačke uložili. Primjera radi, ako izdržite nekoliko sedmica ili mjeseci bez glutena i odlučite da pojedete "nešto malo što ne škodi" time ste uništili sav taj trud jer tragovi glutena se mogu zadržati u organizmu i do 6 mjeseci. Ili ako ste dugo izdržali sa iskranom baziranom na malo ugljenih hidrata i Vaš organizam se navikao da sagorijeva masti, ako ponovno počnete jesti veću količinu ugljikohidrata i vratite organizam da ponovno sagorijeva njih umjesto masnoća, ukoliko želite nazad morat ćete ponovno proći taj period privikavanja na sagorijevanje masnoća. Time samo zbunjujete organizam i vjerojatno se nećete osjećati dobro ni u prvom ni drugom slučaju. Odaberite jedno i držite se toga.

Faza 1 

U ovoj fazi se koncentrišite na domaću hranu i hranu koja nije procesirana, odnosno ne sadrži ništa što je upitno i niste u mogućnosti izgovoriti. Primjera radi, heljdin kreker u DM-u sadrži samo bio heljdino brašno, sol i vodu. Po meni to nije procesirano, mada ovim pravilom u biti izbjegava se sve što niste sami (ili neko koga znate) napravili. Dakle, ako ipak kupujte nešto u trgovini, čitajte sastojke, ako sadrži bilo šta što niste u mogućnosti naći u prirodi u cijelom obliku, ne konzumirajte.  


Također, u ovoj fazi trudite se da što više namirnica koje sadrže gluten i mliječne proizvode zamijenite sa što više namirnica iz kategorija koje sam iznad navela. O hrani razmišljajte kao o neophodnom gorivu za funkcionisanje Vašeg organizma a ne kao nešto što Vam je potrebno da ne biste više bili gladni. Razmislite o tome šta su "prazne kalorije" (kalorije koje Vam samo daju kratkotrajnu i trenutnu energiju - proizvodi od šećera, brašna, škroba - bez drugih nutritivnih vrijednosti) i šta očekujete od izmjene u ishrani. Također morate da se naviknete da se redovito hranite pravilno jer samo tako ćete ostvariti energiju koja vam je potrebna i dok je povremeno "gladovanje" odnosno post poželjan, odnosno odmor organizma od varenja na 24 sata, mimo toga morate pravilno i redovito jesti da bi unijeli dovoljno nutrijenta koji su neophodni Vašem organizmu.

Faza 2

U ovoj fazi zamijenite gluten sa bezglutenskim namirnicama. Ovdje savjetujem da se više koncentrišete na zdravije varijante. Na primjer umjesto bijele riže koristite quinoa sjemenke koje su daleko zdravije i nude mnogo više od izbjeljene riže. Čak i smeđa riža se ne može mjeriti ni sa jednom od alternativnih žitarica dostupnih na našim prostorima: quinoa, proso, ammaranth ili heljda. Quinoa uspješno mijenja rižu, ali je i odlična preko miješanih salata kao dodatni izvor proteina i energije. Proso je odličan za doručak a prikladan je kako za slana, tako i za slatka jela. Mene ukusom malo podsjeća na kukuruz pa lijepo ide umjesto pure kao zdravija varijanta. Ammaranth je odličan kao kašica ujutro slatka ili slana varijanta a također se odlično slaže sa nekim povrćem kao što je patlidžan, paprika, prokulice i slično. Heljdino brašno možete u početku koristiti (i kombinovati sa samljevenim prosom ili bezglutenskim zobenim klicama) da ispečete neko pecivo ili zamjenu za kruh. Također je dobro uvijek imati heljdino brašno za bezglutensku zamjenu prilikom pečenja ribe, pripremanja faširki, zgušnjavanje sosa ili jaja za pečenje. Ako niste još spremni da se odreknete tjestenine, zamijenite je u ovoj fazi sa kukuruznom (GMO free verzija dostupna u DM-u).

Također u ovoj fazi izbacujete mliječne proizvode zbog casein proteina koji je vrlo sličan glutenu te se zbog toga savjetuje prekid konzumiranja istog. Za blagi okus sira u pojedinim jelima, ja znam koristiti malo masla. Maslo (ghee, recept: http://thehealthyfoodie.com/homemade-ghee/)

Ideje i recepti

Ideje za doručak

Ideje i recepti za svježi doručak od sezonskog povrća
Ideje i recepti za kuhani doručak
Ideje i recepti za slatki doručak
Ideje i recepti za omlete
Ideje i recepti za kuhana jaja
Ideje i recepti za obična pečena jaja

Ideje i recepti za svježi doručak od sezonskog povrća

Domaći kruh sa sirom, suhim mesom i povrćem


Ovaj recept je samo za prvu fazu i cilj je da uz nešto što ste navikli jesti (kruh, suho meso, sir) naviknete se da je i povrće može biti dio doručka. Uobičajeno salatno povrće vam neće teško pasti dok se pripremate da se oprostite sa svim što ste godinama smatrali da je ispravno :) Kruh bi trebao biti domaći, po mogućnosti takozvani kiseli kruh (recept: http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html). Ukoliko imate djecu toplo preporučujem da pravite ovaj kruh ili da izbjegavate da im dajete drugi uz obroke jer slabe mogućnost abzorbcije važnih nutrijenata iz hrane.

Recept

Sastojci

   - Domaći "kiseli" kruh (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html)
   - Domaći mileram ili sir
   - Domaće suho meso (nipošto vakumirano iz trgovine) isjeckano na komadiće
   - Svježe sezonsko povrće (krastavac, paradajz, paprika...) izrezano

Uputstvo

Za ovo nije potrebno uputstvo :)

Faze

Faza 1

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.

Džigerica sa sezonskim svježim povrćem


Pileća džigerica je odličan izbor za doručak jer je veoma zasitna a vrlo brzo se priprema. U prvoj fazi možete ovaj recept pratiti sa kiselim kruhom, domaćim kefirom ili nekim dobrim sirom.

Recept

Sastojci

   - Džigerica, očišćena i izrezana na kriškice
   - Svježe sezonsko povrće (crvena paprika, rotkvice, krastavac, paradajz, mladi luk i slično)
   - Masnoća (kokosovo ulje, maslo, mast, loj ili puter)
   - Biber, nije obavezno
   - Morska sol

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje i na nju stavite džigericu kuhajte po želji. Možete naglo okrenuti na jakoj vatri ili dinstati na blažoj (imajte u vidu da je dinstana džigerica malo suhlja pa u tom slučaju preporučujem dodatak nekog zelenog povrća kao što su listovi špinata ili neko divlje bilje kao što je srijemoš i slično). Izrezati sezonsko povrće dok se džigerica dinsta. Kad je džigerica gotova, poslužiti sa svježim sezonskim povrćem.

Faze

Faza 1, 2, 3, 4 i 5.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom, nekim dobrim sirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1, 2, 3, 4 i 5: možete džigericu dinstati sa nekim povrćem kao što su špinat, blitva, srijemoš, pera mladog luka i slično. Pred kraj kuhanja džigerice dodajte navedeno povrće i kratko prodinstajte (slika na lijevoj strani je kombinacija sa srimeošem i bijelim lukom).

 Svježe sezonsko povrće sa suhim mesom



Svrha ovog doručka je da unesete u organizam namirnice koje sadrže boje i tako zadovoljite jednu od kategorija ove ishrane. Proteine dobjate iz suhog mesa i jogurta te jedan dio iz kupusa. Zdrave masnoće dobijate iz mesa, maslina i jogurta. Recept možete prilagoditi ostalim fazama time što ćete jogurt zamijeniti dodatnim maslinama, fermentiranim povrćem i suhim mesom.

Recept

Sastojci

   - Domaće suho meso (nipošto vakumirano iz trgovine)
   - Sezonsko povrće raznih boja (crvna, ljubičasta, žuta, narančasta...)
   - Masline (crne izbjegavajte jer sve konzervirane sadrže štetne sastojke, a zelene gledajte da uzimate one koje ne sadrže štetne sastojke, čitajte sastav)
   - Morska sol
   - Biber, nije obavezno
   - Jogurt u prvoj fazi ili fermentirano povrće u ostalim fazama

Uputstvo

Isjecite povrće i suho meso i poslužite sa maslinama i jogurtom ili fermentiranim povrćem. Posolite po želji.

Faze

Faza 1, bez jogurta faze 2, 3, 4 i 5.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom, ili nekim dobrim sirom.

Pečeno meso sa sezonskim povrćem



Ovaj doručak je napravljen od ostatka mesa od večere prethodni dan, ili pečenja i svježeg sezonskog povrća. Verzija na slici je sa janjećim pečenjem. Ovaj obrok daje Vam proteine i zdrave masnoće iz mesa, a iste možete pojačati sa maslinama. Sezonsko povrće bi trebalo da podrži kategoriju boja. Također, ovaj obrok možete obogatiti i fermentiranim povrćem i time zadovoljiti još dvije kategorije (probiotici i krstašice).

Recept

Sastojci

   - Ostatak mesnog proteina od večere prethodni dan ili pečenja
   - Sezonsko povrće raznih boja (crvna, ljubičasta, žuta, narančasta...)
   - Morska sol
   - Biber, nije obavezno

Uputstvo

Isjecite povrće i meso i poslužite. Posolite po želji.

Faze

Faza 1, 2, 3, 4 i 5.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom, sirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faze 1-5: obogatite ovaj doručak sa domaćim fermentiranim povrćem.

Ideje i recepti za kuhani doručak

Pura sa povrćem

Navikli smo puru jesti sa mlijekom ili sirom, no odlična je sa kombinacijom kuhanog i svježeg povrća. Na slici napravljeno zabavno za moje kćerkice, smajli nije obavezan...

Recept

Sastojci

   - Pura (organic po mogućnosti jer je 80% kukuruza danas GMO)
   - Blitva oprana i grubo usitnjena
   - Prasa očišćena i isjeckana u tanke kolutiće
   - Mrkva krupno rendana
   - Crvena paprika očišćena i izrezana na kockice
   - Masnoća (kokosovo ulje, maslo, mast, loj ili puter)
   - Kurkuma
   - Biber
   - Morska sol
   - Svježe povrće (krastavac, paradajz, paprika...) izrezano

Uputstvo

Ugrijati vodu sa malo masnoće i morske soli za puru. Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (susamovo ulje, kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) i na nju stavite prasu i malo prodinstati da omekša. Na to dodati mrkvu i opet malo prodinstati. Dodati papriku i dinstati dok sve ne omekša. Skuhati puru dok se ovo dinsta. Kad je povrće smekšalo, dodati blitvu, sol, kurkumu i biber i kratko prodinstati dok blitva ne uvene. Poslužiti puru sa dinstanim povrćem i svježim povrćem.

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak)


    - Faza 5, bez pure (slika iznad).

Pileća džigerica i srca sa špinatom i sezonskim povrćem

Pileća džigerica je odličan izbor za doručak jer je veoma zasitna a zajedno sa špinatom i ostalim povrćem čini nutritivnu bombu. U prvih 4 faze može se posipati i sa malo kukuruza (paziti da je organic i bar GMO free).

Recept

Sastojci

   - Pileća džigerica i srca, očišćena i izrezana na kriškice, srca prepolovljena
   - Špinat, opran i grubo isječen
   - Crveni luk, očišćen i izrezan na rebra
   - Bijeli luk, očišćen, sitno isjeckan ili iscjeđen
   - Svježe sezonsko povrće (crvena paprika, rotkvice, krastavac, paradajz i slično)
   - Masnoća (kokosovo ulje, maslo, mast, loj ili puter)
   - Biber, nije obavezno
   - Svježa brusnica za posipanje (nije obavezno, a može i neko drugo kiselo i oporo bobičasto voće, recimo kupina)
   - Kukuruz za posipanje (organic i ili bar GMO free)
   - Morska sol

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje i na nju stavite crveni luk i malo prodinstati da omekša. Na to dodati džigericu i srca i dinstati. Izrezati sezonsko povrće dok se ovo dinsta. Kad je džigerica kuhana, dodati špinat, sol, i bijeli luk i kratko prodinstati dok špinat ne uvene. Poslužiti sa dinstanim svježim sezonskim povrćem.

Faze

Faza 1, 2, 3, 4 i 5.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 5 bez kukuruza (slika ispod).
 

 Pureća džigerica sa dinstanim povrćem sirom i kukuruzom


Pureća džigerica je odličan izbor za doručak jer je veoma zasitna, sadrži bitne nutriente koji se teško mogu naći iz drugih izvora, a veoma je brza za pripremiti. Također i povrće je brzo gotovo, pogotovu ako sve pripremite večer prije (očistite i isječete povrće). U prvoj fazi, obrok možete pratiti sa nekim kvalitetnim sirom a do 5. i kukuruzom (organic ili non-GMO).

Recept

Sastojci

   - Pureća džigerica, očišćena i izrezana na kriškice
   - Paprika (po mogućnosti raznih boja)
   - Crveni luk, očišćen i izrezan na rebra
   - Bijeli luk, očišćen, sitno isjeckan ili iscjeđen
   - Gljive očišćene i izrezane na kriškice
   - Zelena mahuna (ovdje je odlična ona tanka dugačka, takozvana Francuska)
   - Masnoća (kokosovo ulje, maslo, mast, loj ili puter)
   - Morska sol
   - Svježi peršun
   - Biber, nije obavezno 

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje i na nju stavite crveni luk i malo prodinstati da omekša. U Dodati gljive i još malo prodinstati. Ugrijati zasebnu tavicu sa masnoćom za džigericu te pecite po želji (slabije, srednje ili dobro pečeno). Na gljive i luk dodati paprike, mahune i bijeli luk. Kad je sve gotovo istresti na tanjur. U prvoj fazi možete poslužiti sa nekim kvalitetnim sirom, a sve do zadnje faze možete pratiti i sa kvalitetnim kukuruzom.

Faze

Faza 1, 2, 3, 4 i 5.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom, sirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 5 bez kukuruza.

Meso sa špinatom i fermentiranim povrćem




Ovaj doručak je napravljen od ostatka mesa od večere prethodni dan, fermentiranog povrća (koje toplo preporučujem da napravite sami i uvijek imate u kući za brze obroke) i od "ultimate fast food" špinata (naravno ako je lišće očišćeno i oprano te spremno za korištenje). Ovaj obrok daje Vam dobar start jer uključuje proteine, krstašice i probiotike, kao i zdrave masnoće.

Recept

Sastojci

   - Ostatak mesnog proteina od večere prethodni dan
   - Fermentirano povrće (recept zaseban u drugom postu)
   - Lišće špinata, oprano i grubo usitnjeno
   - Bijeli luk, očišćen

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje i na nju stavite crveni luk i malo prodinstati da omekša. U Dodati gljive i još malo prodinstati. Ugrijati zasebnu tavicu sa masnoćom za džigericu te pecite po želji (slabije, srednje ili dobro pečeno). Na gljive i luk dodati paprike, mahune i bijeli luk. Kad je sve gotovo istresti na tanjur. U prvoj fazi možete poslužiti sa nekim kvalitetnim sirom, a sve do zadnje faze možete pratiti i sa kvalitetnim kukuruzom.

Faze

Faza 1, 2, 3, 4 i 5.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom, sirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 5 bez kukuruza.

25. 01. 2015.

Ideje i recepti za slatki doručak

Kuhane žitarice

Ovaj recept imate na Anitinom blogu Istine i Laži o Hrani: http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/zdravi-dorucak-za-djecu.html

Kuhani proso sa domaćim džemom od šipka

Ovo je veoma moćan doručak u smislu proteina i energije. Proso se jako brzo kuha i za 15tak minuta imate odličan doručak.

Recept

Sastojci

   - Proso
   - Voda
   - Masnoća (u prvoj fazi može puter, kasnije kokosovo ulje)
   - Prstohvat morske soli
   - Domaći džem od šipka (ili neki drugi domaći džem koji nije mnogo čvrst)
   - Orašasti plodovi (orasi malo usitnjeni, indijski oraščići, oguljeni bademi, lješnjaci i slično)
   - Suho voće (brusnice, grožđice, marelice iskeckane na kockice i slično)

Uputstvo

Stavite vodu da provrije (ja obično stavim 2 dijela vode i jedan dio prosa, no ako volite više kašasto, stavite 3 dijela vode i 1 dio prosa). Proso operite dobro u cjedaljci pod tekućom vodom. Kad voda provrije ubacite u vodu prstohvat soli i masnoću te dodajte proso. Smanjite vatru i do pola poklopite. Povremeno promiješajte. Kad je kuhano istresite na tanjur i rastanjite. Pospite sa domaćim džemom od šipka (ili nekim drugim domaćim džemom koji nije previše gust) i preko stavite orašaste plodove i suho voće.

Faze

Faza 1, 2, i 3.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak sa domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1, 2, i 3 možete umjesto suhog voća koristiti neko od sezonskog voća

Ideje i recepti za omlete

Omlet sa dinstanim povrćem, haringom i kiselim kupusom


Ovaj omlet je vrlo jednostavan za napraviti, moje djevojčice su pomagale prilično uspješno da napravimo kreaciju na slici. U prvoj fazi možete popratiti sa domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html) ili čvrstim jogurtom.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji
   - Lišće špinata
   - Mješavina smrznutog povrća za đuveč (ili neki drugi ostatci povrća od večere)
   - Crveni luk isječen na rebra
   - Bijeli luk sitno isjeckan ili izgnječen
   - Masnoća (kokosovo ulje, puter, maslo, mast, loj)
   - Kurkuma
   - Biber
   - Morska sol
   - Kokosovo mlijeko ili čvrsti jogurt u prvoj fazi
   - Kiseli kupus
   - Haringa iz maslinovog ulja

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) i na nju stavite crveni luk i malo prodinstati da omekša. Lišće špinata grubo isjeći (ja samo uzmem bunt lišća i isječem kao kruh i to je to) i dodati na luk, dodati bijeli luk i morsku sol po želji, poklopiti. Ugrijati masnoću u tavici dovoljno velikoj da se napravi tanki omlet. Umutiti jaja sa kokosovim uljem (ili čvrstim jogurtom u fazi 1), kurkumom, biberom i morskom soli. Izliti u tavicu kao palačinku. Peći na laganoj vatri (ako se slučajno ispeče dno prije nego se ispeče na vrhu, slobodno prevrnite omlet kao palačinku kratko da se ispeče i sa druge strane). Čim se špinat "šljune" odnosno smanji i potamni, dodajte ostalo povrće i promješajte da se ugrije. Prilagoditi sol ako je potrebno. Kad je omlet pečen staviti na jednu polovinu povrće i prevrnuti te istresti na tanjur. Poslužiti sa haringom i kiselim kupusom.

Faze

Faza 1 ako je sa čvrstim jogurtom, faza 2, 3 i 4 sa kokosovim mlijekom.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak)

Omlet sa povrćem, sirom i zelenom salatom

Ovaj omlet je vrlo jednostavan za napraviti. U prvoj fazi možete popratiti sa domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html) ili čvrstim jogurtom.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji
   - Mješavina smrznutog povrća za đuveč (ili neki drugi ostatci povrća od večere)
   - Bijeli luk u granulama
   - Masnoća (kokosovo ulje, puter, maslo, mast, loj)
   - Kurkuma
   - Biber
   - Morska sol
   - Čvrsti jogurt
   - Burlander sir kriške isječene na tanke rezančiće (naprvite rolnu i isjeckate na tanke kriškice)
   - Kiseli kupus
   - Zelena salata oprana i posušena
   - Jabukovo sirće
   - Kopar
   - Ekstra djevičansko maslinovo ulje ili hladno cijeđeno laneno ulje

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) u tavici dovoljno velikoj da se napravi tanki omlet. Umutiti jaja sa čvrstim jogurtom, kurkumom, biberom i morskom soli. Izliti u tavicu kao palačinku. Peći na laganoj vatri (ako se slučajno ispeče dno prije nego se ispeče na vrhu, slobodno prevrnite omlet kao palačinku kratko da se ispeče i sa druge strane). Dok se omlet peče, izlomiti salatu u zdjelicu. U malu teglicu ili flašicu nasuti morske soli po želji, malo kopra, 1 dio jabukovog sirćeta i 3 dijela ulja te dobro izmutiti. Kad je omlet pečen staviti na jednu polovinu povrće, preko povrća sir i prevrnuti te istresti na tanjur. Preliti salatu i poslužiti uz omlet.

Faze

Faza 1.

Varijacije

   - Možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak)
Omlet sa povrćem, sirom i salatom

Omlet sa suhim mesom i povrćem

U prvoj fazi možete popratiti sa domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html) ili čvrstim jogurtom.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji
   - Domaće suho meso (nipošto vakumirano) isjeckano na sitne kockice
   - Crvena paprika babura ili roga isjeckana na kockice
   - Tikvica isjeckana na kockice
   - Lišće rotkvice ili rikula ili listovi špinata grubo usitnjeni
   - Bijeli luk u granulama
   - Masnoća (kokosovo ulje, puter, maslo, mast, loj)
   - Kurkuma
   - Biber
   - Morska sol
   - Čvrsti jogurt (faza 1) ili kokosovo mlijeko (faza 2, 3, i 4)
   - Rotkvice isjeckane na kriškice ili kolutiće
   - Krastavac isjeckan na kolutiće

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) i na ugrijanu masnoću stavite crvenu papriku i tikvicu pa malo prodinstajte. Dodajte lišće rotkvice (ili rikule ili špinata), bijeli luk i sol te dinstajte kratko dok ne uvene. Za to vrijeme umutite jaja sa čvrstim jogurtom/kokosovim mlijekom, kurkumom, biberom i morskom soli. Ugrijte masnoću u tavici dovoljno velikoj da se napravi tanki omlet. Izliti jaja u tavicu kao palačinku. Kad se malo zapečedodati povrće i peći na laganoj vatri (ako se dno ispeče prije nego vrh slobodno prevrnuti, ja na ovoj slici nisam pa je malo pečenije ispalo) i kad je pečeno prevrnuti i istresti na tanjur. Poslužiti sa rotkvicama i krastavcem.

Faze

Faza 1 sa čvrstim jogurtom, faza 1, 2, 3, i 4 sa kokosovim mlijekom.

Varijacije

   - Možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html)
   - Može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak)


Ideje i recepti za kuhana jaja

Kuhana jaja sa dinstanim povrćem i miješanom turšijom



Trebalo mi je vremena da naučim jesti jaja bez kruha. Otkrila sam da kuhana jaja idu fantastično sa nekim zeljastim povrćem dinstanim na bijelom luku. Ovaj recept je rezultat malo igre i uspio je jer slatkoća luka i mrkve na susamovom ulju se savršeno uklopila sa bijelim lukom, špinatom i kuhanim jajima. Kurkuma zajedno sa crnim biberom, ne samo da daje lijepu boju ovom jelu već i mnoštvo antioksidansa. Laneno sjeme nudi omega3 masne kiseline. Ako imate i domaću miješanu turšiju (fermentirano povrće) uz to, Vaš doručak je kompletan jer uključuje i proteine i krstašice i probiotike i sulfur i boje i omega3 masne kiseline! Ovo je vrlo brz doručak, jaja možete čak skuhati veče prije i očistiti i pripremiti špinat ako koristite svježi a sve je gotovo za nekih 10tak minuta. U prvoj fazi možete popratiti sa domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html).

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji, tvrdo kuhana i oguljena
   - Lišće špinata
   - Crveni luk isjeckan na rebra
   - Mrkva isječena na trakice
   - Bijeli luk sitno isjeckan ili izgnječen
   - Masnoća (sjajno je na ukus sa susamovim uljem no lijepo ide i sa kokosovim ili puterom)
   - Kurkuma
   - Biber
   - Svježe samljeveno laneno sjeme
   - Morska sol
   - Miješana turšija (recept slijedi u budućnosti...)

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (susamovo ulje, kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) i na nju stavite crveni luk i malo prodinstati da omekša. Na to dodati trakice mrkve i opet malo prodinstati. Lišće špinata grubo isjeći (ja samo uzmem bunt lišća i isječem kao kruh i to je to) i dodati na luk i mrkvu, dodati bijeli luk i morsku sol po želji, poklopiti. Izrezati jaja na kolutove (ovdje dobro dođe ona spravica sa žičicama) i složiti na tanjur. Čim se špinat "šljune" odnosno smanji i potamni, gotovo je. Dodajte mljeveno laneno sjeme, promiješajte i djelomično pokrijte kuhana jaja sa povrćem te servirajte sa domaćom miješanom turšijom.

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak)

Salata od kuhanih jaja

Ovo je vrlo brza salata a puna proteina i boja te dosta zasitna. Povrće možete nasjeckati i večer prije, a ova salata je odlična i za večeru ako niste rastpoloženi za kuhanje, bar u prve tri faze. Ako nikad niste probali prijesnu prasu, sad je vrijeme, mnogo je slična mladom luku ali manje preuzima ostale ukuse tako da je u salatam odlična. Naravno gledajte da uzmete mlađe izdanke prase, stariji znaju biti malo tvrdi no i oni se mogu koristiti ali sitno isjeckani. U prvoj fazi možete popratiti sa domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html).

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji, tvrdo kuhana i oguljena
   - Paprika (po mogućnosti nekoliko boja, crvena, narančasta, žuta, zelena)
   - Krastavac
   - Prasa mlada po mogućnosti
   - Crveni grah
   - Domaća majoneza
   - Domaći mileram (ili Dukatov 30% nije tako strašan za početak)
   - Morska sol

Uputstvo

Isjeckajte svo povrće prema želji (igrajte se ako imate vremena, kockice, kolutići, trakice...) i dodajte u zdjelu. Isjeckajte jaja na kockice i dodajte povrću. Dodajte crveni grah (ako koristite iz konzerve dobro ga operite i okapajte). Dodajte majonezu i mileram, promiješajte i začinite prema potrebi.

Faze

Faza 1, 2, i 3.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1, 2, i 3 može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak) po mogućnosti borovnica ili kupina zbog boje koja nedostaje.

Kuhano jaje sa povrćem i suhim mesom

Još jedan vrlo brz doručak. Jaje možete skuhati dan prije a povrće isjeckati i pripremiti. Dodatak fermentiranog kupusa dodaje, pored krstašica, i blagotvorne probiotike. U paru sa domaćim kefirom ovo je ozbiljan doručak. U prvoj fazi možete popratiti sa domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html).

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji, tvrdo kuhana i oguljena
   - Paprika (po mogućnosti nekoliko boja, crvena, narančasta, žuta, zelena)
   - Krastavac
   - Mrkva
   - Domaće suho meso
   - Domaći kiseli kupus
   - Domaći kefir ili čvrsti jogurt
   - Morska sol

Uputstvo

Isjeckajte svo povrće prema želji (igrajte se ako imate vremena, kockice, kolutići, trakice...) i poredajte na tanjur oko jajeta. Posolite morskom soli. Dodajte isjeckani kiseli kupus i suho meso. Pratite obrok sa domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html), kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak) po mogućnosti borovnica ili kupina zbog boje koja nedostaje. Također možete sa kefirom ili jogurtom napraviti smoothie sa dodatkom malo meda i vanilije.

Kuhano jaje sa domaćim kruhom i sezonskim povrćem

Ovo je slično receptu iznad samo što uključuje i domaći sir i kruh.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji, tvrdo kuhana i oguljena
   - Paprika (po mogućnosti nekoliko boja, crvena, narančasta, žuta, zelena)
   - Krastavac
   - Mrkva
   - Domaće suho meso
   - Domaći kefir ili čvrsti jogurt
   - Domaći sir
   - Morska sol
   - Domaći kruh (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html)

Uputstvo

Isjeckajte svo povrće prema želji (igrajte se ako imate vremena, kockice, kolutići, trakice...) i poredajte na tanjur oko jajeta. Posolite morskom soli. Na kriške domaćeg kruha nanesite sir i na njega složite zalogajčiće suhog mesa. Pratite obrok sa domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4.

Varijacije

   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćeno nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije ovog jela na prazan stomak) po mogućnosti borovnica ili kupina zbog boje koja nedostaje. Također možete sa kefirom ili jogurtom napraviti smoothie sa dodatkom malo meda i vanilije.

Kuhana jaja sa voćem

Ovo je dobar detox doručak, pogotovu ako uključite voće svih boja (žuta/narančasta, crvena, ljubičasta/crna) u kombinaciju sa kuhanim jajetom koje daje proteine.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji, tvrdo kuhana i oguljena
   - Banana oguljena i iskidana u komade
   - Ananas očišćen od kore i srednjeg tvrdog dijela te usitnjen u kockice (paziti da se dugačka vlakna ananasa prerežu
   - Jagode (svježe ili smrznute, ja sam imala samo smrznute s obzirom da nije sezona) ili neko drugo bobičasto voće (borovnice, maline, kupine...)
   - kokosovo mlijeko ili čvrsti jogurt u fazi 1
   - limun
   - med
   - ekstrakt vanilije
   - jabuke
   - mandarine

Uputstvo

U blender ili u posudu prikladnu za štapni mikser ubacite bananu, ananas, jagode ili neko drugo bobičasto voće, med, kokosovo mlijeko/čvrsti jogurt, vaniliju i malo limuna i dobro izblendati. Ovisno o gustoći ovo možete izliti u čašu ako je pitko ili zdjelicu ako je gusto. Izrežite jabuku na kriškice, očistite mandarinu i poslužite uz izmiksano voće i kuhana jaja. Jabuku i mandarinu možete umakati u mixano voće kao sos.

Faze

Faza 1, 2, i 3.

Varijacije

   - U fazi 1 možete umjesto kokosovog mlijeka ili čvrstog jogurta koristiti domaći kefir što će Vam dodati i dragocijene probiotike u ovaj izvrstan obrok.

Ideje i recepti za obična pečena jaja

Jaja su neprocjenjiva za doručak. Ja lično sam upravo jajima uspjela zamijeniti žitarice za doručak na koje sam bila navikla. Evo nekoliko kombinacija koje ja volim (naravno Vaša mašta je ovdje korisna).

Jaja na oko sa suhim mesom

Trebalo mi je vremena da naučim jesti jaje na oko bez kruha. Moj sistem je da pojedem svo bjelance i na kraju cijelo žumance stavim u usta i "zasladim" na taj način. Ovo je vrlo brz doručak i u prvoj fazi možete popratiti sa nekim domaćim kruhom.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji
   - Suho meso po želji
   - Morska sol

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) i na nju stavite domaće (nipošto vakumirano) suho meso isjeckano na zalogajčiće i malo promješajte da postane mirisno i odmah na to razbijte koliko želite jaja i malo posolite sa morskom soli (imajte na umu slanoću suhog mesa pa ne pretjerujte). Kad je pečeno po Vašoj želji, istresite u tanjur i uživajte.

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4.

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html) ili nekom varijacijom žitarica, kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1: možete na kraju pečenja jaje posuti rendanim žutim sirom ili tankom kriškom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćena nekim sezonskim povrćem (kuhanim ili svježim), voćem (pojesti voće prije jaja na prazan stomak) ili fermentiranim povrćem (što toplo preporučujem jer uz postojeća svojstva tog povrća koja su pojačana fermentacijom dobijete i blagotvorne probiotike).
   - Faza 1, 2, 3 i 4: pokušajte posuti jaje nekim od začina. Začini su veoma korisni zbog mnoštva antioksidativnih svojstava. Probajte sljedeće začine ili kombinaciju istih: origano, kurkuma i biber (antioksidativno dejstvo kurkume je podržano sa crnim biberom), obična aleva paprika ili ljuta paprika ako to volite (dimljena paprika ili cayenne), bosiok ako pratite jelo sa paradajzom kao sezonskim povrćem, bijeli luk u granulama (ako pratite sa paprikom kao sezonskim povrćem) i slično.

Jaje sa sezonskim povrćem

Ova verzija Vam daje priliku da započnete dan sa jednom ili više kategorija koje su predložene u ovoj ishrani: krstašice ili boje. Pečeno jaje jako lijepo ide sa svježim sezonskim povrćem, osobito paradajzom, crvenom paprikom i svježom mrkvom.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji
   - Neka kombinacija sezonskog povrća: paradajz, crvena paprika (ili žuta ali crvena sadrži više antioksidanta), mrkva, rotkvice, zelena salata sa rikulom, kupus salata (uključite i crveni kupus za antioksidativna svojstva), krastavac, ili po želji neko drugo povrće.  
   - Morska sol po želji

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) i na to razbijte koliko želite jaja i posolite sa morskom soli. Dok se jaja peku izrežite sezonsko povrće. Kad je pečeno po Vašoj želji, istresite u tanjur, okružite povrćem i uživajte. 

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html) ili nekom varijacijom žitarica, kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1: možete na kraju pečenja jaje posuti rendanim žutim sirom ili tankom kriškom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćena i nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije jaja na prazan stomak) ili fermentiranim povrćem (što toplo preporučujem jer uz postojeća svojstva tog povrća koja su pojačana fermentacijom dobijete i blagotvorne probiotike).
   - Faza 1, 2, 3 i 4: pokušajte posuti jaje nekim od začina. Začini su veoma korisni zbog mnoštva antioksidativnih svojstava. Probajte sljedeće začine ili kombinaciju istih: origano, kurkuma i biber (antioksidativno dejstvo kurkume je podržano sa crnim biberom), obična aleva paprika ili ljuta paprika ako to volite (dimljena paprika ili cayenne), bosiok ako pratite jelo sa paradajzom kao sezonskim povrćem, bijeli luk u granulama (ako pratite sa paprikom kao sezonskim povrćem) i slično.
   - Faza 1, 2, 3 i 4: možete uz ovo ispeći i kriškice domaćeg suhog mesa (nipošto vakumiranog).

Sočno pečeno jaje sa sezonskim povrćem


Ova verzija Vam daje priliku da započnete dan sa jednom ili više kategorija koje su predložene u ovoj ishrani: krstašice ili boje. Pečeno jaje jako lijepo ide sa svježim sezonskim povrćem, osobito paradajzom, crvenom paprikom i svježom mrkvom. Ovaj recept je prikladan za sve one koji ne vole jesti prijesno žumance ali ne vole ni suhoću sasvim pečenog jajeta. Ukoliko Vas brinu bakterije (što ne bi trebalo ukoliko kupujete prava jaja od kokoškica koje čupkaju travkice i bubice) ovo pečenje je sasvim dovoljno da ih ubije.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji
   - Neka kombinacija sezonskog povrća: paradajz, crvena paprika (ili žuta ali crvena sadrži više antioksidanta), mrkva, rotkvice, zelena salata sa rikulom, kupus salata (uključite i crveni kupus za antioksidativna svojstva), krastavac, ili po želji neko drugo povrće.  
   - Morska sol po želji

Uputstvo

Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast) i na to razbijte koliko želite jaja i posolite sa morskom soli. Dok se jaja peku izrežite sezonsko povrće. Kad je bjelance skoro pečeno po Vašoj želji brzo probijte žumanjak i kratko promješajte, istresite odmah u tanjur, okružite povrćem i uživajte. 

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html) ili nekom varijacijom žitarica, kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1: možete na kraju pečenja jaje posuti rendanim žutim sirom ili tankom kriškom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4 može biti praćena i nekim sezonskim voćem (pojesti voće prije jaja na prazan stomak) ili fermentiranim povrćem (što toplo preporučujem jer uz postojeća svojstva tog povrća koja su pojačana fermentacijom dobijete i blagotvorne probiotike).
   - Faza 1, 2, 3 i 4: pokušajte posuti jaje nekim od začina. Začini su veoma korisni zbog mnoštva antioksidativnih svojstava. Probajte sljedeće začine ili kombinaciju istih: origano, kurkuma i biber (antioksidativno dejstvo kurkume je podržano sa crnim biberom), obična aleva paprika ili ljuta paprika ako to volite (dimljena paprika ili cayenne), bosiok ako pratite jelo sa paradajzom kao sezonskim povrćem, bijeli luk u granulama (ako pratite sa paprikom kao sezonskim povrćem) i slično.
   - Faza 1, 2, 3 i 4: možete uz ovo ispeći i kriškice domaćeg suhog mesa (nipošto vakumiranog).

Obični omlet sa kurkumom, kokosovim mlijekom i voćem


Ova verzija Vam daje priliku da započnete dan sa jednom ili više kategorija koje su predložene u ovoj ishrani: boje. Ovaj recept je prikladan za sve one koji ne vole jesti prijesno žumance. Kurkuma ima fantastična antioksidativna svojstva i daje omletu lijepu žutu boju. Crni biber u ovom receptu pojačava bioavailability (dostupnost) antioksidativnih svojstava u krukumi. Kokosovo mlijeko i soda bikarbona "razbiju" žilavost pečenog jajeta.

Recept

Sastojci

   - Domaća jaja od pašnih kokica po želji
   - Neka kombinacija sezonskog voća  
   - Morska sol po želji
   - Kurkuma po želji
   - Crni biber po želji
   - Kokosovo mlijeko po želji
   - Na vrh noža sode bikarbone

Uputstvo

Odaberite veličinu tavice koja će Vam omogućiti da napravite tanki omlet (malo deblji od palačinke), ovo je važno da bi se mogao ispeći prije nego počne da gori. Ugrijte neku zdravu masnoću za pečenje (kokosovo ulje, puter, maslo, loj, mast). Umutite jaja koliko želite sa malo morske soli, kurkume, crnog bibera, sode bikarbone i kokosovog mlijeka. Smanjite vatru i izlijte umućena jaja. Dok se jaja peku izrežite sezonsko voće, možete i napraviti sos od banana u kombinaciji sa nekim drugim voćem (ananas, jagode ili neko drugo bobičasto voće) sa malo kokosovog mlijeka i vanilije, malo meda. Kad je omlet pečen (trebalo bi da nije živ sa gornje strane), presavijte ga na pola i istresite odmah u tanjur. Voće pojedite prije omleta na prazan stomak.

Napomena

Ako Vam se dogodi da ne procijenite veličinu tave za omlet i vidite da će se donja strana prepeći, slobodno okrenite omlet kao palačinku i kratko pecite na drugoj strani. To se meni dogodilo i zato ovako izgleda na slici. No to neka Vas ne brine, ukus se neće promijeniti.

Faze

Faza 1, 2, 3 i 4

Varijacije

   - Faza 1: možete pratiti ovaj doručak domaćim kiselim kruhom (http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/09/kruh-od-kiselog-tijesta.html) ili nekom varijacijom žitarica, kao i domaćim kefirom ili čvrstim jogurtom.
   - Faza 1: možete u ovoj fazi umjesto kokosovog mlijeka staviti malo čvrstog jogurta u omlet. 
   - Faza 1: možete na kraju pečenja jaje posuti rendanim žutim sirom ili tankom kriškom.
   - Faza 1, 2, 3 i 4: pokušajte u jaja dodati neki od začina. Začini su veoma korisni zbog mnoštva antioksidativnih svojstava. Probajte sljedeće začine ili kombinaciju istih: origano, kurkuma i biber (antioksidativno dejstvo kurkume je podržano sa crnim biberom), obična aleva paprika ili ljuta paprika ako to volite (dimljena paprika ili cayenne), bosiok ako pratite jelo sa paradajzom kao sezonskim povrćem, bijeli luk u granulama (ako pratite sa paprikom kao sezonskim povrćem) i slično.
   - Faza 1, 2, 3 i 4: možete uz ovo ispeći i kriškice domaćeg suhog mesa (nipošto vakumiranog). 

24. 01. 2015.

Kako početi?

Zašto ovaj post?

Ukoliko imate želju da pokušate ovu ishranu, no niste sigurni kako započeti, ovim postom želim na Vas prenijeti neka svoja iskustva i ponuditi savjet, kao i objasniti pozadinu iza nekih pravila ove ishrane jer ako budete bolje razumjeli, lakše ćete to sve i primjeniti.

Budite strpljivi

Za početak, naoštrite se strpljenjem. Vjerojatno neće biti lako u početku. Cijeli naš život naša ishrana se bazira na škrobnim namirnicama: žitarice, krompir i slično. Ova ishrana oduzma upravo te namirnice i vrlo lako se pogubiti u početku. Moja sreća je da sam imala veliku motivaciju: u roku od sedmicu dana bilo mi je mnogo bolje, a drugu sedmicu sam se čak nasmijala što mi se nije dogodilo skoro godinu dana prije toga. S obzirom da sam prije ove ishrane udarila dno, povratka nije bilo.

Drugi problem kod početka ove ishrane je da danas vodimo veoma brz život i jedini način da preživimo je da tražimo kratice. Mnogo porodica napušta pripremanje sopstvene hrane jer ne uspjevaju naći vremena za to. Radni dan je sve duži, dječje zadaće sve zahtjevnije, a kuća mora biti uredna. No kad budete o svemu ovome razmišljali, zamislite samohranu majku sa dvije djevojčice od 2 godine koja se ne osjeća nikako dobro ali i dalje radi puno radno vrijeme i uvijek je na stolu kuhano ili neko drugo domaće jelo. Ako sam ja mogla, vjerujte mi možete i Vi, samo treba istrajati.

U ovom postu ću pokušati prenijeti svoja iskustva i načine na koje se snalazim da i u ekstremnim situacijama ne moramo odstupati od naše ishrane.

Priprema

Va ne bi došli u iskušenje da mnogo odstupate od ove ishrane, prije nego počnete očistite Vašu kuhinju i cijeli dom od:
   -  Procesirane hrane
   -  Škrobne hrane
   -  Nezdravih masnoća (rafinirana ulja)
   -  Šećera (bijeli, smeđi, svi su jednako štetni, sva umjetna sladila još štetnija, i sva ostala sladila i slatkiši - čak i med jer iako ljekovit podiže nivo šećera u krvi pa nije poželjan u prvoj fazi navikavanja).

Ukoliko niste u mogućnosti odreći se žitarica tako naglo, iskreno nisam ni ja, izvršite nabavku alternativnih žitarica:
   -  Proso (prosa trenutno ima skoro u svim većim samoposlugama, no ja preferiram eko u DM-u)
   -  Ammaranth (DM ili prodavnice zdrave hrane)
   -  Quinoa (DM ili prodavnice zdrave hrane, igrajte se i sa bojama: crvena, crna, bijela)
   -  Heljda (brašno je dostupno u skoro svim većim samoposlugama tipa Bingo, Konzum itd, ostale proizvode od heljde imate u DM-u i prodavnicama zdrave hrane)
   -  Bezglutenske zobene klice (DM)

Kupovinu brašna od riže i kojekakvih bezglutenskih mješavina ne preporučujem iz prostog razloga što se ova ishrana bazira na unosu namirnica koji čine nešto dobro za organizam. Sve što jedete mora imati neku korist za Vaš organizam. Današnje namirnice su u posljednjih 40 godina osiromašile sa neophodnim nutrijentima stoga smo prisiljeni da unesemo više tih namirnica da bi naša biologija života mogla ispravno funkcionisati (više o ovome imate u prezentaciji Dr. Wahls u prethodnom postu). Unijeti tražene količine svih preporučenih namirnica nije tako lako ako dio toga zamijenite takozvanim praznim kalorijama. Navedena brašna Vam daju samo škrob i ništa drugo što je korisno za organizam. Takozvane alternativne žitarice koje sam navela iznad u stvari nisu žitarice već sjeme i skoro sva, između ostalog, sadrže dobru količinu proteina, željeza, B vitamina, minerala, vlakana koji hrane dobre bakterije i kompleksnih ugljikohidrata.

Sljedeće, napunite pola zamrzivača povrćem. Ovo je osobito korisno u zimskim mjesecima jer je pijaca oskudna a mnogo će Vam biti od pomoći u onim ludim danima kada ne stižete mnogo da se bavite kuhinjom, no i dalje ćete neku kombinaciju proteina i povrća moći napraviti. Predlažem sljedeće:
   -  Brokula
   -  Karfiol
   -  Mješavina za juhu
   -  Ledo Mediteranska mješavina (veoma korisna kada ste u škripcu sa vremenom)
   -  Ledo Gril povrće (veoma korisna kada ste u škripcu sa vremenom)
   -  Smrznuti špinat u listu (Bonduelle na primjer)
   -  Smrznuta blitva
   -  Prokulice
   -  Mješavina za džuveć
   -  Zelene mahune (predlažem one dugačke tanke, odlične su)

Četvrtinu zamrzivača napunite mesom koje se brzo sprema i u porcijama (mljeveno, piletina, pureći odresci). Ja recimo zamrzavam svaki pileći batak zasebno, kao i šnicle, mljeveno po 300g koliko mi je potrebno za većinu recepata tako da izvučem iz zamrzivača tačno onoliko koliko mi treba.

Razmislite o tom gdje možete izvršiti nabavku namirnica iz organskog uzgoja. Sa odlaskom Merkatora ovo postaje veći problem. Moj tata često uspije na pijaci na Otoci pronaći namirnice koje bar po kojem crviću ili pužiću čini se da je prirodno, no sad zimi izbor je sve slabiji. U zadnje vrijeme ja većinu povrća, voća i mesa nabavljam preko http://www.krompir.ba/ (imaju i facebook profil: https://www.facebook.com/krompir.ba) i s obzirom da imam reakcije na piletinu iz trgovine prebacila sam se kod njih i iskreno do sad nisam imala reakciju na bilo šta što sam od njih uzela a proizvodi im doista i djeluju prirodni. S obzirom da mi zelenara u krompir.ba ne odgovara (pretežno su škrobne namirnice), napravila sam dogovor sa njima i naručujem pojedine artikle iz zelenare i meso. Dostava je besplatna na Vaša vrata. Vrlo su uslužni i fleksibilni. Od nedavno sam dogovorila i da otkupim od njihovih mesara kosti za supu. Ta supa je posebne priča i o tom ćemo kasnije. Da li doista jeste sve kod njih prirodno ili ne? Ne znam, no odlučila sam da probam i do sada sve ide kako treba. Ispitivala sam ih oko uzgoja i ishrane njihovih životinja i imali su prave odgovore.

Mala napomena za one koji nisu imali svoj vrt: ako kupujete prirodno zaboravite na savršen izgled produkta! Lako se može desiti da će lijepo i izgledati, no moguće i da neće. Ali ukus hrane koja je prije sat-dva ubrana se porediti ne može sa hemijski proizvedenom hranom koja stoji negdje uskladištena i ubrana polu-zelena. Ko nije probao paradajz tek ubran sa grane, ne zna kakav je pravi ukus paradajza, a recimo u hemijski proizvedenoj jabuci ne samo da dobijate toksine, već u njoj nema ništa od očekivanih vitamina i minerala, pogotovu ako koru morate odstraniti u kojoj većina tih vitamina i minerala se nalaze.

Kupovati namirnice iz ogranskog uzgoja jeste jako skupo, ali s obzirom na to da nećete kupovati procesiranu hranu, slatkiše i drugo, vjerojatno ćete tu nešto uštediti. Druga opcija bi bila ako poznate nekoga ko uzgaja sam i sigurni ste da ne šprica hranu i ne koristi GMO sjeme. Ili, da sami uzgojite svoju hranu. Ja sam 2014. uspjela da se dočepam komadića zemlje kod prijatelja i imala sam svoju baštu. Ovo je neprocjenjivo! Pogotovu što ova ishrana zahtjeva mnogo zelenog lisnatog povrća i iskreno smjenjivanje blitve, špinata i raštike nakon 2 godine malo dojadi. U svojoj bašti sam imala cveklu i jeli smo njeno lišće, kao i lišće repice, lisnati kelj, lišće brokule, lišće prokulice, lišće rotkvice, a brali smo i radić, koprivu, zekinu travu, divlje jagode i slično. Ukoliko se bojite da bašta oduzima mnogo vremena, to ovisi o tom kako je uspostavite. Ako uspostavite visoke lijehe u koje stavite granje, travu, lišće, otpatke, pa onda zemlju i fini humus na vrh, vjerojatno ste mirni dvije godine. Ja sam takvu lijehu napravila u jesen 2013. te u proljeće 2014. malo razbila površinu i posijala što sam mislila (čak usljed nekih problema nisam uspjela pošteno ni da isplaniram taj vrt) te čekala da nikne. Iskreno, nisam od juna do augusta dohvatila baštu, eventualno sam iščupala neki korov koji mi je baš upadao previše u oči, i samo sam vikendom išla da poberem šta ima. U ta dva mjeseca sam ubrala preko 30kg povrća! Da, sve sam vagala iz inata jer su mi svi govorili kako nisam normalna i kako ja za to nemam vremena i kako to nikada neće uspjeti a moju lijehu su nazivali masovnom grobnicom (kopa se 1,5 metar u dubinu pa se onda napravi humka koja je 1,5 metar iznad zemlje).

Ukoliko imate mogućnost i malo dobre volje, toplo preporučujem da pokušate što više uzgojiti sami jer jedino tako znate šta jedete. Budući da sam ove godine izgubila pristup toj bašti, odlučila sam da na 50 kvadrata baštici koju imam u sklopu svog stana napravim mali vrt. Možete uzgojiti nešto i na balkonima ili terasama, to je sad in kao i jestivi vrtovi i mnogo je informacija na internetu u vezi toga. Možete početi od sljedeća dva web sajta: https://containergardening.wordpress.com/ i https://www.facebook.com/willemvancotthem. Moja prijateljica je prošle godine na malom balkonu uzgojila tri velike biljke paradajza i ubrala je dosta ploda, za razliku od mene koja u bašti nisam niti jedan uspjela ubrati s obzirom na previše vlage. Ja planiram pokušati uzgoj u tornju (vertikalne cijevi) i vertikalni vrt, kao i visoke lijehe da spriječim cuke i mace da mi hodaju po povrću, a i održavanje je mnogo lakše (http://www.organicgardening.com/learn-and-grow/high-and-mighty-raised-beds#.VK1LWKTBBgM.twitter).

Trebate se potruditi da što više jedete namirnica iz organskog uzgoja, no ne treba dobiti slom živaca zbog toga jer kod nas je to vrlo teško postići, svjest u vezi organskog uzgoja tek je počela da se razvija. Kao što možete vidjeti iznad, ja kupujem i smrznuto povrće za koje ne znam je li špricano ili ne, no trudim se da jedem što više svježih namirnica za koje vjerujem da nisu toksične, ali to ne znači da ponekad neću kupiti i nešto u nekoj trgovini. Ako se opteretite sa tim, ova ishrana će Vam biti teret i nećete dugo izdržati. Ja sam se vremenom prebacivala na što veći procenat namirnica iz eko uzgoja i iskreno na taj način nisam osjetila previše na svom kućnom budžetu. Ja sam na jednoj plati, koja nije minimalna ali nije ni visoka, no uspjevam "sastaviti" od prvog do prvog i sebe i curice zdravo hraniti, a povremeno si priuštimo neki užitak koji košta, no toliko toga se može raditi i uživati u životu sa vrlo malo novca, no to je opet tema za drugi post...

Detox

Osim opremanja organizma sa neophodnim mineralima i vitaminima, svrha ove ishrane je da izbaci toksine iz istog. Ukoliko ne minimizirate izlaganje toksinima, u biti niste mnogo učinili jer ste u začaranom krugu: unosite toksine i izbacujete toksine a toksini koji su se već nataložili u Vašem organizmu i dalje su tu i prave probleme. Dakle ako ovo prihvatite kao dijetu, nećete daleko sa tim doći. No ako prihvatite to kao stil života, tu već možete očekivati neke rezultate.

Na žalost, na toksine koji su u zraku, pogotovu u ovom periodu, ne možemo mnogo uticati, odnosno bar ne tako brzo. Sarajevske magle i smog su postale poznate u svijetu. Iskreno u ovom periodu uvijek osjećam razliku u tom kako se osjećam iako živim ovakav stil života. Jedino što možemo uraditi je da svakom prilikom odemo na planinu i čisti zrak. I ne dajte se prevariti u onim kratkim periodima kada nam se čini da prodišemo u Sarajevu. Popnite se na Trebević i vidjet ćete da i dalje ne možete vidjeti grad od smoga.

Dio detox-a je i korištenje što čišćih namirnica, odnosno eko proizvoda ili namirnice iz organskog uzgoja. Ovo može biti problematično na našim prostorima no ja idem logikom da potražim da li je proizvod koji želim kupiti dostupan u eko ili organskom obliku ili sam prisiljena kupiti isti bez da znam je li zatrovan. Ukoliko nije dostupan u čistom izdanju, onda razmislim koliko mi je neophodan i koliko doista želim taj proizvod i da li postoji neka zamjena.

Sljedeće na šta bih obratila pažnju je voda. Mi smo jedna od rijetkih zemalja koja ima sigurnu i pitku vodu iz česme, no ta pitka voda dolazi sa cijenom: puna je hlora, teških metala i drugi štetnih sastojaka. Moj savjet je da uložite malo novca u neki od dostupnih filtering sistema, a to može biti i obični Britta bokal, a ako ste u mogućnosti da uložite u filtering sistem koji se ugrađuje u dovode utoliko bolje. Ja lično koristim Britta bokal i tu vodu koristim i za kuhanje i za piće. Napomena: Britta filter se ne mora mijenjati svakih 4 nedjelje kako proizvođač nalaže. Možete slobodno taj period produžiti na 6-8 nedjelja, a osjetit ćete po ukusu vode kada isti postane neučinkovit.

Kozmetika je još jedan od načina na koji toksini i štetne supstance ulaze u naš organizam. Koža je najveći ljudski organ i najviše je izložena vanjskim uticajima i otrovima. Raspitajte se i potražite neke prirodnije varijante za njegu Vaše kože kako na licu tako i na tijelu. Radije koristite Vašu kožu za detox nego da je to izvor izlaganja toksinima.

Također ako ste u nabavci madraca, prekrivača, jastuka, naravno tu predlažem prirodne materijale: perje, pamuk, vuna i slično. Ukoliko trenutno imate madrac koji je napravljen od nekih od toksičnih materijala kao što su spužva ili najnoviji hit (i najnovije zlo) memory foam, kupovinom vunenog nadmadraca (zaštićenog isključivo lavandom!) bi moglo da Vas odvoji od toga i i dalje možete uživati u svom madracu. Nadmadraci od vune nisu mnogo skupi i ima dosta oglasa na PIK-u, ja sam tako pronašla fine ljude koji su mi napravili nadmadrace za djevojčice kad su dobile svoj veliki krevet. Inače preferiramo perjane jorgane i jastuke, vunene deke. Naravno sa perjem može biti u pitanju alergija, ukoliko ista postoji nedavno su se pojavile i varijante od bambusa, pamuka i slično.

Početak

Možete birati da polako uđete u ovaj svijet ovakvog stila života i ishrane, ne krivim Vas jer u početku to je sve zbunjujuće. Ja sam sate i sate provodila ispred računara i čitala o svemu ovome, raspitivala se po forumima, istraživala i nekad me je hvatao očaj jer je sve bilo sasvim suprotno od svega što sam znala i navikla. Ali ja sam imala veliki problem i inače sam taj tip i samo sam napravila presjek i okrenula ishranu za 180 stepeni. Ukoliko niste teško bolesni i nemate nekih težih zdravstvenih problema, ne vidim razlog zašto ne biste to učinili postepeno.

Tu izbor ipak ostavljam Vama. Pokušat ću ovdje napraviti neke faze po kojima biste mogli postepeno preći na ovaj način života, kako se naviknete na jednu fazu (sedmicu do dvije) tako pređete na drugu fazu. Ako imate jaku volju i želju primjenite sve faze odjednom. Ja sam to učinila jer nisam mogla biti gore nego što sam bila... i preživjela... čak šta više danas sam super!

Faza 1 - Izbacite sve procesirane namirnice iz Vaše ishrane!

Vrijeme je da zaposlite Vašu kuhinju. Bez malo truda nema zdrave ishrane. Mnogo proizvoda se danas nudi kao zdravi no većina ih je procesirano a riječ "Prirodno" zloupotrebljeno. Znam da je mnogo lakše pojesti nešto iz kesice, no to Vam neće donijeti zdravlje. Neki proizvodi su manje štetni, možda su čak i bio proizvodi, no mnogi nisu ni blizu onoga što njihovi sastojci jesu u prirodi.

Ja sam u početku mnogo vremena provodila istražujući recepte i tražeći ideje za neki jelovnik. Ja ću pokušati u nekom postu objediniti neke recepte koji su u našoj kući favoriti i brzi, ali pitanje je da li je to nešto što će se Vama dopasti. Ako da, super, neko je već sve istražio za Vas, i drago mi je zbog toga, ali ako ne morat ćete sami pronaći svoj jelovnik.

Faza 2 - Izbacite gluten i mliječne proizvode iz Vaše ishrane! 

Ja lično vjerujem da je gluten zlo, a i bolujem od celijakije tako da sam na svojoj koži osjetila to zlo, no činjenica je da ga mnogi konzumiraju bez da primjećuju probleme. Ali imajte na umu da sada postoje dokazi da nije obavezan simptom netolerancije glutena samo problemi sa probavom, tu su i glavobolje, psihološki problemi, i još mnogi drugi. Postoji izvrstan članak o glutenu koji onako u kratkim crtama i na jednostavan način objašnjava tu cijelu priču: http://istineilaziohrani.blogspot.com/2011/04/nepodnosljivost-glutena-uzrok-mnogih.html. U redu, možda niste ubjeđeni da Vam gluten šteti ali po meni ne košta Vas ništa da pokušate i vidite hoćete li se osjećati bolje. Želim i napomenuti da obratite pažnju na to da ne pojedete sakriveni gluten u nečemu i da ne varate nikako jer jednim varanjem ste uništili sav težak posao jer tek za mjesec dana kako ne koristite gluten bi trebali osjetiti razliku a pisustvo glutena može ostati u organizmu i do 6 mjeseci. Dakle ako ćete ući u ovo sve, pripremite se da budete dosljedni i oprezni.

Zašto mliječne proizvode? Pored činjenice da mnogi koji imaju osjetljivost na gluten, također pate od netolerancije laktoze a kod nas je ovo sve češća pojava jer se naša ishrana bazira na pšenici i mliječnim proizvodima a ono što najčešće jedete predstavlja najveći rizik za alergijske reakcije. Drugi razlog je casein, protein koji se nalazi u kravljem mlijeku a koji je vrlo sličan glutenu tako da organizam može imati istu reakciju na casein misleći da je gluten.

Ako Vaš eksperiment uspije i budete jedno vrijeme na ovoj ishrani te se osjećate dobro, možete pokušati uključiti mliječne proizvod jedan obrok i čekati 4 dana bilo kakve simptome. Ja trenutno povremeno pojedem malo žutog sira (Burlander sam pronašla da je prirodno fermentiran i ne sadrži laktozu pa meni lično odgovara), malo čvrstog jogurta, a domaći kefir od mlijeka fermentiran 48 sati odlično podnosim.

Faza 3 - Izbacite svaki oblik šećera iz Vaše ishrane!

Dakle da biste uspjeli u ovakvom načinu ishrane, Vaš organizam mora prestati da sagorijeva jednostavne ugljikohidrate i početi da koristi masnoću kao izvor energije, takozvana ketoza. Više o tome možete pročitati u sljedećem tekstu: http://istineilaziohrani.blogspot.com/2014/04/ketogena-dijeta-kompletan-pregled.html.

Pazite na skrivene šećere ukoliko odlučite da kupite neki gotovi proizvod. Također imajte u vidu da se škrob pretvara u glukozu prilikom varenja tako da trebate paziti i da ne pretjerujete sa namirnicama koje sadrže dosta škroba kao na primjer alternativne žitarice.

Vaš pokušaj da se prebacite na ovaj način života neće uspjeti ako ne budete pazili oko unošenja šećera i škroba u organizam. S obzirom da već godinama praktikujem paleo ishranu, primjetila sam da sam ukoliko pretjeram sa nekom od alternativnih žitarica ili voća obično gladna. Iz toga izvodim zaključak da mi je ta namirnica podigla nivo šećera u krvi a nakon toga šećer pada i to je signal tijelu da mu treba energija. Paleo ishrana održava nivo šećera u krvi prilično jednakim i sa minimalnim oscilacijama tako da ako se doista pridržavate pravila nećete biti gladni.

Ova faza ne bi trebala biti veliki problem jer ste tu čokoladu (budući da je procesirana hrana) već ostavili u prvoj fazi...

Faza 4 - Izbacite nepoželjno povrće, alternativne žitarice i voće sa mnogo šećera!

Do sad ste se već navikli na taj osjećaj odricanja. Ne brinite, on će nestati ako istrajete. Nakon nekoliko godina moje želje su samo da uspijem jesti paleo plus (paleo sa dodatkom mliječnih proizvoda), no s obzirom da patim od sistemske kandide to je vrlo upitno. Prošlo je 3 godine i trenutno testiram neke namirnice koje nisam smjela jesti: tikva, slatki krompir, sir bez laktoze, cveklu, mrkvu i slično. Nakon dvije sedmice još uvijek ide, mada ima nekih sitnih nagovještaja da možda nisam još spremna (na primjer osjećaj začepljenosti sinusa).

U ovoj fazi ograničite svoju ishranu na zeleno lisnato povrće, kupusarke, gljive, meso, ribu, alge, korjenasto povrće (osim bijelog krompira), bobičasto voće, limun, nerafinirana ulja, paprike, paradajz i patlidžan (ukoliko ne sumnjate da vam povrće iz porodice "night shade" smeta). Zelene mahune nisu preporučene, no iskreno ja ih povremeno jedem cijelo vrijeme i nisu mi smetale. Ostale legume izbacite.

Faza 5 - Izbacite jaja iz ishrane!

Ne brinite, ovo je samo privremeno. Jaja su veliki alergen i stoga se izbacuju u početku. Nako što ste duže vrijeme na ovoj ishrani i nemate simptome, možete pokušati jesti jaja i sačekati 4 dana te osluškivati promjene.


21. 01. 2015.

Šta je to paleo i kakva je to moja današnja ishrana?

Ja sam se susrela sa konceptima paleo ishrane tražeći prirodni tretman za auto-imunu bolest, polymyositis, koja je prijetila da me u nekom skorijem periodu ubaci u kolica. Kada su mi dali veliku kutiju kortiko-steroida kao terapiju i kad sam pročitala koje su posljedice uzimanja takve terapije, bila sam očajna, no ubrzo sam se sjetila da sam na anti-kandida forumu pročitala kako neko spominje multiple sklerozu i doktoricu koja se iz kolica podigla samo putem ishrane bazirane na paleo principima. Na moju sreću ova doktorica je pustila mnoštvo besplatnih videa na youtube.com u kojima objašnjava principe ove ishrane, koja ne samo da je paleo već je specifično dizajnirana da omogući organizmu da na dnevnoj osnovi dobije dovoljnu količinu vitamina, minerala, proteina i ostalih neophodnih tvari da bi se organizam oporavio i funkcionisao kako je i predviđeno. Samo iz navedenih video zapisa ja sam prilagodila svoju dotadašnju dijetu (anti-kandida http://www.thecandidadiet.com/) i ne samo da nisam završila u kolicima kako su prognozirali već sam i u roku od nekih 6 mjeseci počela voziti biciklo prvo od prošle godine vozim i na planinama i to po 40km od čega nekih 20km uzbrdice. U međuvremenu sam uspjela nabaviti knjigu Dr. Wahls Protocol i trenutno čekam dostavu iste.

Paleo ishrana se bazira na principima koje su naši pretci primjenjivali. Ova ishrana također se naziva i "Hunter Gatherer" (Lovci Sakupljači) ili primal. Paleo ishrana sadrži vrlo malo ugljikohidrata a više zdravih masnoća i pri prelasku na ovu ishranu tijelo prolazi fazu odvikavanja od jednostavnih ugljikohidrata i navikavanje na sagorijevanje kompleksnih ugljikohidrata i zdravih masnoća za energiju. U biti ovo je ishrana koja se bazira na cijelim proizvodima koji nisu procesirani i to: zdravim masnoćama, mnogo povrća, bobičasto voće, iznutrice, meso, riba, a u nekim varijacijama i mliječni proizvodi. Gluten je duga priča i vjerojatno će biti zaseban post koji to objašnjava ali zaključak današnjih istraživanja je da gluten pravi mnogo problema u organizmu a odnedavno je poznato da dijareja nije jedini simptom te da mnogi imaju široki spektar simptoma kao što su glavobolje, probleme sa želudcem, kiselinom, i drugi. Sve žitarice su zabranjene ukoliko pratite ovaj način ishrane. Takozvane alternativne žitarice, odnosno zamjena za žitarice, u većini slučajeva nisu žitarice već sjeme ali iako ne sadrže gluten i dalje velikim procentom sadrže škrob a škrob=glukoza=šećer.

Dr. Wahls dijeta koju ja pratim nadograđuje osnovne principe paleo ishrane sa dodatkom količine određenih namirnica koje bi svaki dan trebali unijeti u organizam i šta sve trebamo jesti da bi se organizam samo-oporavio i ostao u stanju zdravlja. U kratkim crtama to je: plitki tanjur tamnog zelenog povrća (špinat, blitva, lisnati kelj - kale, raštika i slično, količine se mjere u svježem stanju dakle prije kuhanja), plitki tanjur namirnica koje sadrže sulfur (kupusarke, sve vrste luka, gljive), plitki tanjur namirnica koje su sasvim obojene (bobičasto voće, cvekla, mrkva, tikva i slično, što su jače i dublje boje to više antioksidanta namirnica sadrži), životinjske proteine (meso ili riba), iznutrice 1-3 puta sedmično, umjereno orašaste plodove i namirnice koje sadrže probiotike (fermentirano povrće, kefir, kambucha, kimchi). Također se preporučuje česta konzumacija namirnica koje sadrže jod jer je jod veoma bitan za pravilnu funkciju našeg tijela, a to je najlakše dobiti iz algi.

Često me pitaju šta su to zdrave masnoće? Zdrave masnoće su one koje nisu rafinirane, dakle hladno cijeđena ulja, kao i one koje ne mijenjaju svoja svojstva prilikom pečenja kao što su ghee (maslo), kokosovo ulje, mast ili loj. Djevičansko maslinovo ulje se ne bi trebalo zagrijavati jer mijenja svoja svojstva zagrijavanjem. Također zdrave masnoće su sve koje dobijamo iz mesa i ribe dok ih konzumiramo. Orašasti plodovi se također ubrajaju u zdrave masnoće, a sadrže i mnoge ostale zdrave supstance, ali također sadrže omega6 masne kiseline koje djeluju upalno na organizam a svrha ovakve dijete je da se ugasi upala tako da se akcenat stavlja na konzumiranje više omega 3 masnih kiselina.

Ovo je ukratko o ishrani koja je postala moj način života ali koja mi je i vratila život kao i veoma aktivnu majku mojim djevojčicama.

Više možete pročitati na sljedećim linkovima (većina mog znanja dolazi upravo sa tih lokacija):
1. Dr. Wahls:
          - Dr. Wahls web site:  
                                  http://terrywahls.com/

          - Video zapisi: https://www.youtube.com/watch?v=sm0U9jky9X4 
                                  https://www.youtube.com/watch?v=2pAwWR9OTpU 
                                  https://www.youtube.com/watch?v=vfloquKie4A 

                                  Serija video zapisa, predavanje, sadrži informacije o važnim nutrijentima koji su nam neophodni:
                                  https://www.youtube.com/watch?v=bEikq4x5Abc&list=PLC5433CD62C9FEF84
                                 
                                  Serija kratkih videa:
                                  https://www.youtube.com/watch?v=WauGdbRTp9Y
                                  https://www.youtube.com/watch?v=QukRfjnQd4w
                                  https://www.youtube.com/watch?v=IynGleUGlLU 

                                  Šta jesti za doručak:
                                  https://www.youtube.com/watch?v=RLDoKOEEWIU

                                  https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421782837&v=cFOGWX04138&x-yt-cl=84359240

                                  Zašto ne jesti mliječne proizvode:
                                  https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421782837&v=fRWmlvWXy1o&x-yt-cl=84359240

                                  Kako uvesti djecu da jedu ovu ishranu: 
                                  https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421782837&v=fRWmlvWXy1o&x-yt-cl=84359240

                                  Da li je kafa OK:
                                  https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421782837&v=AZsFfaoKjt8&x-yt-cl=84359240

                                  O masnoći:
                                  https://www.youtube.com/watch?v=uXBGl1nWCSk

                                  Oko 29:00 šta jesti:
                                  https://www.youtube.com/watch?v=BKlcJ192ezg

                                  Još jedan duži video, malo više detalja:
                                  https://www.youtube.com/watch?v=xjmtqbXXOR8

                                  Dugačka prezentacija sa objašnjenjem zašto današnje zdrave dijete nisu dovoljne:
                                  https://www.youtube.com/watch?v=oW6njb4ZVpA

                                    
2. O LCHF (Low Carb High Fat) ishrani na našem jeziku - izvrstan blog kojih na jednostavan način objašnjava većinu današnjih mitova u vezi ishrane.
                                  http://istineilaziohrani.blogspot.com/

3. Dr. Mercola, generalne informacija o današnjici i zdravlju:
                                  http://www.mercola.com/